Κυριαρχία ΝΔ - Γιόγιακα στη Θεσπρωτία. Αναλυτικά και συγκριτικά αποτελέσματα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την vdella   
Δευτέρα, 08 Ιούλιος 2019 19:02

%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2597%25CE%25A3%2B%25CE%2593%25CE%2599%25CE%259F%25CE%2593%25CE%2599%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A3Με τη Νέα Δημοκρατία να αυξάνει σημαντικά το ποσοστό της σε σχέση με τις ευρωεκλογές και το Βασίλη Γιόγιακα να αναδεικνύεται ο απόλυτος κυρίαρχος, ολοκληρώθηκε η καταμέτρηση των ψηφοδελτίων στη Θεσπρωτία.

Με 12.654 ψήφους προτίμησης (1916 περισσότερους σε σχέση με τις ευρωεκλογές) και ποσοστό 51,3% η ΝΔ καταγράφει εντυπωσιακή άνοδο της τάξης του +5,1% σε σχέση με τις ευρωεκλογές. Ανάλογη άνοδο, 1680 ψήφους και +4,62% καταγράφει και ο ΣΥΡΙΖΑ, ενώ ενισχυμένο εμφανίζεται και το ΚΙΝΑΛ με 912 ψήφους περισσότερους και αύξηση ποσοστού +2,65%.

Η συμμετοχή κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με τις ευρωεκλογές και συγκεκριμένα αυτή τη φορά ψήφισαν 31.154, μόλις 54 παραπάνω από τις ευρωεκλογές της 26ης Μαΐου ενώ σε ποσοστά ψήφισε το 51,3% έναντι 50,87%  στις ευρωεκλογές.

Εντυπωσιακή μείωση καταγράφει ο αριθμός των άκυρων/λευκών ψηφοδελτίων αφού κυμάνθηκε στο 1,86% έναντι 4,89% των ευρωεκλογών.

Συγκριτικά με τις ευρωεκλογές και το Σεπτέμβριο του 2015 η αποτύπωση του εκλογικού σώματος στη Θεσπρωτία έχει ως εξής:

 

Ιούλιος 2019

Μάιος 2019

Σεπτέμβριος 2015

Εγγεγραμμένοι

60733

61139

61109

Ψήφισαν

31154

51,3%

31000

50,87%

28462

46,58%

Άκυρα

412

1,32%

1053

3,39%

307

1,08%

Λευκά

169

0,54%

465

1,50%

293

1,03%

Έγκυρα

30573

98,14%

29582

95,12%

27862

97,89%

ΝΔ

12569

41,11%

10653

36,01%

8747

31,39%

ΣΥΡΙΖΑ

9653

31,57%

7973

26,95%

10343

37,12%

ΚΙΝΑΛ

4061

13,28%

3144

10,63%

2551

9,16%

ΚΚΕ

1140

3,73%

1136

3,84%

1236

4,44%

ΜΕΡΑ25

764

2,50%

753

2,55%

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ

552

1,81%

747

2,53%

 

 

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

490

1,60%

907

3,07%

1314

4,72%

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

243

0,79%

352

1,19%

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

227

0,74%

174

0,59%

101

0,36%

ΕΠΑΜ - ΑΚΚΕΛ

191

0,62%

0

0%

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

162

0,53%

224

0,76%

565

2,03%

ΑΝΤΑΡΣΥΑ

138

0,45%

187

0,63%

ΚΚΕ (μ-λ)

131

0,43%

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

104

0,34%

281

0,95%

ΜΛ-ΚΚΕ

84

0,27%

180

0,61%

ΛΑΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

46

0,15%

136

0,46%

671

2,41%

ΟΚΔΕ

18

0,06%

25

0,08%

26

0,09%

ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ

40

0,14%

ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

ΣΥΝ…ΦΩΝΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

Η σταυροδοσία των υποψηφίων της ΝΔ

Ο Βασίλης Γιόγιακας, συγκεντρώνει το 72,45% της προτίμησης των ψηφοφόρων της ΝΔ με 9106 ψήφους, ενώ ακολουθεί η Αντιγόνη Φίλη με 1072 ψήφους και ποσοστό 8,53%. Την τρίτη θέση καταλαμβάνει ο νεοεισερχόμενος στα πολιτικά πράγματα της Θεσπρωτίας Ιωάννης Παπαγιάννης, με 854 ψήφους και ποσοστό 6,79%, ενώ στη τέταρτη θέση η  Όλγα Παρθενίου, με μόλις 397 ψήφους και ποσοστό 3,16%. Τέλος 1140 ψηφοδέλτια της ΝΔ (9,07%) δεν έφεραν σταυρό προτίμησης.

1.

 ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

9.106

2.

 ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

1.072

3.

 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

854

4.

 ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

397

Αναλυτικά ανά Δήμο οι υποψήφιοι της ΝΔ σταυροδοτήθηκαν ως εξής:

Δήμος Ηγουμενίτσας (τελικά αποτελέσματα σε 64 ΕΤ):

1.

 ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

4.762

2.

 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

408

3.

 ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

293

4.

 ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

249

Δήμος Σουλίου (τελικά αποτελέσματα σε 46 ΕΤ):

1.

 ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

2.030

2.

 ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

603

3.

 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

255

4.

 ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

45

Δήμος Φιλιατών (τελικά αποτελέσματα σε 56 ΕΤ):

1.

 ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

1.991

2.

 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

150

3.

 ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

142

4.

 ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

75

Ετεροδημοτών (τελικά αποτελέσματα σε 6 ΕΤ):

1.

 ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

323

2.

 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ

41

3.

 ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

34

4.

 ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

28

Η σταυροδοσία των υποψηφίων του ΣΥΡΙΖΑ

Ο Μάριος Κάτσης, συγκεντρώνει το 52,94% της προτίμησης των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ με 5110 ψήφους, ενώ ακολουθεί ο Κώστας Κοτζαπαναγιώτου με 1938 ψήφους και ποσοστό 20,08%. Την τρίτη θέση καταλαμβάνει η Αστυρόπη Τσακίρη, με 330 ψήφους και ποσοστό 3,42%, ενώ στη τέταρτη θέση η  Προβιδάκη Αγγελική, με 278 ψήφους και ποσοστό 2,88%. Τέλος 1997 ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ (20,69%) δεν έφεραν σταυρό προτίμησης.

1.

 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

5.110

2.

 ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

1.938

3.

 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

330

4.

 ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

278

Αναλυτικά ανά Δήμο οι υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ σταυροδοτήθηκαν ως εξής:

Δήμος Ηγουμενίτσας (τελικά αποτελέσματα σε 64 ΕΤ):

1.

 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

2.438

2.

 ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

1.226

3.

 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

146

4.

 ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

119

Δήμος Σουλίου (τελικά αποτελέσματα σε 46 ΕΤ):

1.

 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

1.400

2.

 ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

322

3.

 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

93

4.

 ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

78

Δήμος Φιλιατών (τελικά αποτελέσματα σε 56 ΕΤ):

1.

 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

1.056

2.

 ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

357

3.

 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

60

4.

 ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

49

Ετεροδημοτών (τελικά αποτελέσματα σε 6 ΕΤ):

1.

 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

216

2.

 ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

33

3.

 ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

32

4.

 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

31

Η σταυροδοσία των υποψηφίων του ΚΙΝΑΛ

 

Η Μαρία Σαμίου, συγκεντρώνει το 42,58% της προτίμησης των ψηφοφόρων του ΚΙΝΑΛ με 1729 ψήφους, ενώ ακολουθεί ο Αλέκος Πάσχος με 1258 ψήφους και ποσοστό 30,98%. Την τρίτη θέση καταλαμβάνει  Σπύρος Μπότος, με 632 ψήφους και ποσοστό 15,56%, ενώ στην τέταρτη θέση η  Σταματία Δάλλα, με 115 ψήφους και ποσοστό 2,83%. Τέλος 327 ψηφοδέλτια του ΚΙΝΑΛ (8,05%) δεν έφεραν σταυρό προτίμησης.

1.

 ΣΑΜΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

1.729

2.

 ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

1.258

3.

 ΜΠΟΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

632

4.

 ΔΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

115

Αναλυτικά ανά Δήμο οι υποψήφιοι του ΚΙΝΑΛ σταυροδοτήθηκαν ως εξής:

Δήμος Ηγουμενίτσας (τελικά αποτελέσματα σε 64 ΕΤ):

1.

 ΣΑΜΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

856

2.

 ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

713

3.

 ΜΠΟΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

166

4.

 ΔΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

38

Δήμος Σουλίου (τελικά αποτελέσματα σε 46 ΕΤ):

1.

 ΣΑΜΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

528

2.

 ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

372

3.

 ΜΠΟΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

84

4.

 ΔΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

24

Δήμος Φιλιατών (τελικά αποτελέσματα σε 56 ΕΤ):

1.

 ΜΠΟΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

359

2.

 ΣΑΜΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

317

3.

 ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

141

4.

 ΔΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

36

Ετεροδημοτών (τελικά αποτελέσματα σε 6 ΕΤ):

1.

 ΠΑΣΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

32

2.

 ΣΑΜΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

28

3.

 ΜΠΟΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

23

4.

 ΔΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

17

 
copyright ©2010 vdella.com -- powered by web-way