Ποιοι διεκδικούν το… σταυρό σας στους τέσσερις Νομούς της Ηπείρου… Όλοι οι υποψήφιοι

KOMMATA PSHΗ κατάθεση των ψηφοδελτίων στα Πρωτοδικεία σήμανε και επισήμως την έναρξη της μάχης του σταυρού. Μάχη που είναι άμεση αλληλένδετη με αυτή που δίνουν τα κόμματα, αλλά έχει και τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως άλλωστε συμβαίνει παραδοσιακά.

Ουκ εστι αριθμός υποψηφίων για τις δώδεκα πλέον έδρες της Ηπείρου. Πέντε στο Νομό Ιωαννίνων, τρεις στο Νομό Άρτας, δύο στο Νομό Πρέβεζας και δύο στο Νομό Θεσπρωτίας.

Οι περισσότερες βέβαια θα μοιραστούν μεταξύ του πρώτου και δεύτερου κόμματος, ωστόσο βάσιμες ελπίδες για να κερδίσουν μία τουλάχιστον έδρα στην Περιφέρεια έχουν και τα υπόλοιπα κόμματα.

Στην αναμέτρηση αυτή δεν υπάρχουν φαβορί κι αουτσάουντερ… Είναι μία αναμέτρηση κρίσιμη όπου τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι πολίτες. Θα κρίνουν, θα συγκρίνουν και θα αποφασίσουν, τόσο μεταξύ των κομμάτων όσο και των προσώπων.

Οι υποψήφιοι της Νέας Δημοκρατίας στην Ήπειρο είναι:

ΑΡΤΑ
ΚΑΡΑΜΠIΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΕΥΗ)
ΝΤΑΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΠΑΠΑΣΙΩΖΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΣΤΥΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΚΑΤΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΜΠΕΖΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΣΚΟΥΡΑ ΕΥΤΥΧΙΑ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΛΑΖΑΝΗΣ ΧΑΡΗΣ
ΜΠΙΝΕΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
ΣΙΑΚΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΤΥΡΟΥ- ΟΥΖΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΠΡΕΒΕΖΑ
ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
ΓΙΟΛΔΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΤΣΙΚΟΒΟΡΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
ΠΕΠΟΝΗΣ ΘΩΜΑΣ

Οι υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ στην Ήπειρο

ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
1 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

2 ΜΑΝΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
3 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
4 ΣΠΕΓΓΟΣ ΑΡΗΣ
5 ΣΤΕΦΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

6 ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ

7 ΤΣΟΛΙΟΥ ΗΛΕΑΝΑ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

1 ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

2 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ

3 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ ΠΑΥΛΟΣ

4 ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ

ΑΡΤΑ
1 ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ
2 ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ
3 ΓΚΟΥΝΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
4 ΞΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
5 ΤΣΙΡΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΠΡΕΒΕΖΑ
1 ΜΠΑΡΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
2 ΠΑΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
3 ΡΑΠΤΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ
4 ΤΣΑΜΠΟΔΗΜΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ

Οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ στην Ήπειρο

ΑΡΤΑ
ΓΚΟΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Ναπολέοντα ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ
ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΚΑΤΣΑΟΥΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΘΝΙΚΟΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
ΧΑΜΠΙΜΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Κωνσταντίνου ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
ΒΑΡΒΕΡΗ ΑΝΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΡΟΤΗΣ
ΤΖΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΤΖΟΒΑΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΓΚΑΡΤΖΙΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΚΑΣΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ Αριστείδη ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΣΙΩΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
ΤΣΟΥΚΑΛΗΣ ΑΡΗΣ
ΖΗΝΔΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
ΤΡΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΠΡΕΒΕΖΑ
ΒΑΡΤΕΛΑΤΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ Πέτρου ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
ΔΡΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΜΟΤΙΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ιωάννη ΝΟΜΙΚΟΣ

Υποψήφιοι του ΚΚΕ στους τέσσερις νομούς της Ηπείρου είναι:

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

1. Γεωργιάδου Γεωργία, Πρόεδρος Σωματείου Γάλα-Ποτά-Τρόφιμα, Αντιπρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων
2. Έξαρχος Νίκος, Πρόεδρος Συνδικάτου Οικοδόμων, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων
3. Κίτσου Λουκία, ιδιωτική υπάλληλος, Πρόεδρος Ένωσης Γονέων Ιωαννίνων
4. Πρέντζας Γιώργος, νοσηλευτής, μέλος του ΔΣ της ΠΟΕΔΗΝ, ΔΣ ΑΔΕΔΥ
5. Σδούκος Τάκης, κτηνοτρόφος, Δημοτικός Σύμβουλος Κόνιτσας
6. Τασιούλας Τάκης, αυτοαπασχολούμενος, μέλος του ΔΣ της ΓΣΕΒΕ, Δημοτικός Σύμβουλος Ιωαννίνων
7. Τσουμάνη Όλυ, δικηγόρος, Περιφερειακή Σύμβουλος Ηπείρου

ΑΡΤΑ

1. Αληφτήρας Γιώργος, εργατοϋπάλληλος
2. Γάλλιος Γιάννης, Πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Άρτας
3. Γεωργούσης Λεωνίδας, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Άρτας, συνεργαζόμενος
4. Ζορμπά Ρίτα, φαρμακοποιός,
5. Μπέτσας Βαγγέλης, Πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Άρτας

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

1. Γκίκας Σωτήρης, Πρόεδρος Σωματείου Οικοδόμων Θεσπρωτίας
2. Δήμας Δώρης, αυτοαπασχολούμενος Δημοτικός Σύμβουλος Ηγουμενίτσας
3. Παπαχρήστου Ελένη συνταξιούχος δημοσίου
4. Χρήστου Τάκης, πολιτικός μηχανικός

ΠΡΕΒΕΖΑ

1. Αμάραντος Σταύρος, φαρμακοποιός, μέλος του ΔΣ των Φαρμακοποιών Πρέβεζας
2. Καραμάνης Ανδρέας, μηχανικός
3. Μισιρλής Γιώργος, τοπογράφος μηχανικός, Πρόεδρος Σωματείου ΟΤΑ Πρέβεζας
4. Πάρλα Παρασκευή, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος του ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας

Οι υποψήφιοι με το Ποτάμι είναι οι ακόλουθοι:

ΑΡΤΑ

Αθανασούλας Γεώργιος δικηγόρος
Βαρυπάτη Αθηνά νοσηλεύτρια
Κονιτσιώτης Πάρις συντ. Τραπεζικός
Ράπτης Δημήτρης επιχειρηματίας
Τουτουδάκης Μανώλης Ιδ. Υπάλληλος

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

Αναστασόπουλος Οδυσσέας Εκπαιδευτικός
Ζγούρης Φώτης ασφαλιστής
Μιττάκος Γιάννης Ιχθυολόγος
Τσίτου Ναταλία βιολόγος

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Κάπος Παναγιώτης Eκπαιδευτικός
Κολιονάσιου Αθηνά Επιχειρηματίας
Κρομμύδας Αλέξανδρος κτηνίατρος
Κώστα Βίκυ δημοσιογράφος
Μπούγιας Πέτρος Αγρονόμος τοπογράφος μηχανικός
Πάνου Δημήτρης γιατρός
Σκαπινάκης Πέτρος ψυχίατρος – αν. Καθηγητής Παν. Ιωαννίνων

ΠΡΕΒΕΖΑ

Βλαχογιάννης Γιώργος πληροφορικός, τεχνικός δικτύων Η/Υ
Κρίτσου Χρυσούλα Οικιακά
Ρεμπής Παναγιώτης πολιτικός μηχ/κός
Σιγάλα Μαρία Ασφαλιστική υπάλληλος

Οι υποψήφιοι με τη ΔΗΜΑΡ- Πράσινοι είναι:

ΑΡΤΑΣ
ΚΑΤΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
ΤΕΝΕΖΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΑΡΗΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΩΜΑΣ
ΝΤΡΙΤΣΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΓΚΟΓΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΜΑΝΘΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΜΑΣΣΑΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΝΟΛΛΑΣ ΚΑΜΙΛΟ
ΣΚΟΠΟΥΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Στην Ήπειρο οι υποψήφιοι των Ανεξάρτητων Ελλήνων είναι:

ΑΡΤΑ
ΚΑΓΚΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΚΑΡΑΜΠΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΚΑΣΙΑΡΗ ΑΓΟΡΙΤΣΑ
ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΤΟΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΜΠΑΛΛΑ-ΜΠΟΤΣΑΡΗ ΕΙΡΗΝΗ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Βασιλείου Αντώνιος – Αντιστράτηγος ΜΧ (ε.α.) Πολιτικός Μηχανικός
Ευθυμίου Κωνσταντίνος – Ιδιωτικός Υπάλληλος
Λιάκου Παρασκευή – (Ομογενής εκ Βορείου Ηπείρου ) Οικιακά
Μπίστας Χρήστος – Υπάλληλος ΔΕΔΔΗΕ
Πανταζής Σπυρίδων – Αρχιτέκτων
Σιδέρης Σπυρίδων – Επιχειρηματίας Κτηνοτρόφος
Τσαμπαλά Παναγιώτα ( Πέννυ) – Πτυχιούχος τμ Διοίκησης Επιχειρήσεων

ΠΡΕΒΕΖΑ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
ΜΙΛΕΣΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΡΙΖΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΣΙΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Τέλος υποψήφιοι με το Κίνημα Δημοκρατών Σοσιαλιστών του Γιώργου Παπανδρέου είναι:

Άρτα
Κοτσιάφτης Σωτήρης, Μηχανικός
Οικονομίδης Πάνος, Π Δήμαρχος, Π. Βουλευτής
Παπαλέξης Ιωάννης, Πολιτικός Μηχανικός, πρώην δήμαρχος
Τάτσης Δημήτρης, Δ/ντής ΙΕΚ Άρτας
Τσιμπερλένιος Διομήδης, Δικηγόρος

Θεσπρωτία
Κομίνη Βαρβάρα, Ιδιωτική Υπάλληλος
Παπαγεωργίου Φώτης, Συνταξιούχος Αστυνομικός
Ιωάννινα

Βαβάτσικος Μάριος

Γαρδίκου Βαρβάρα
Γώρου Ανθούλα, Διευθύντρια Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων στο ΥΠΕΠΘ
Ζήκου Μαργαρίτα, Επιχειρηματίας
Μπάρμπας Βασίλης, Ελεύθερος Επαγγελματίας
Πανακούλιας Στέφανος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Χατζηεφραιμίδης Μάκης

Πρέβεζα
Κώστας Σταύρος, Επιχειρηματίας
Ντάση Κατερίνα, Εκπαιδευτικός
Ντούσκα Μαρίνα, Γεωπόνος ΠΕ
Φραγκούλης Παύλος, Μηχανικός